Venedik’te rüküşler geçidi

Venedik’te rüküşler geçidi

Aslı Barış: Venedik Film Şenliği başladı. Kırmızı halıda sevdiğiniz bir stil var mı?
Başak Dizer Tatlıtuğ:
Top model Martha Hunt’ın tercihi Alberta Ferretti elbise çok hoş. Kırmızı halıda çok afalladığım bir tercih de var; Candice Swanepoel’in gömleği… Natürel ki herkes tercihinde hür.

Venedik’te rüküşler geçidi

Ceylan Atınç:
Şu ana kadar daha çok modeller poz verdi. Hiç sevmedim. Çok ucuz görünümlü kıyafetlerin, sırf cılız ve hoş bedenli diye göklere çıkarıldığını gördüm sosyal medyada. Etro sanırım sponsor olup modelleri giydirmiş ama keşke hazır giyimdeki olağan stilini ve İtalyan genlerini yansıtsaydı azıcık.

Venedik’te rüküşler geçidi

Aslı Barış: Modeller çok sıkıcı giyiniyor gerçekten. Makûs nişan elbisesinden halliceydi gördüğüm her şey. Gerçi oyuncular da bu yıl kolaya kaçmış. Scarlett Johansson’ın kırmızı Celine giysisi çok sıradan, o ilginç makyajıyla dünyalar hoşu bayan bitkin görünüyor.
Juliette Binoche, ıslak saçlarıyla banyodan apar topar çıkmış gibi.
Liv Tyler’ın çöp poşeti havasındaki giysisinin kolları fazla teatral. Beğendiğim bir şey göremedim. Thomas Mann’ın “Venedik’te Vefat”şöhreti düşündüm.

Venedik’te rüküşler geçidi

Bu da Venedik’te modanın ölümü…

Venedik’te rüküşler geçidi

Heidi de Nedo dedi
Heidi Klum, Nedret Taciroğlu’nun bir tasarımıyla MTV VMA’de yürüdü. Nasıl buldunuz stilini?

Venedik’te rüküşler geçidi


Başak Dizer Tatlıtuğ:
Nedret Taciroğlu’nu bu sezon yurtdışında şöhretlilerin kırmızı halı tercihlerinde ne çok gördük, mutluluk verdi. Tebrikler. Çok güç bir şeyi muvaffak oluyorlar ve doğru ilerliyorlar. Heidi Klum’un kendi tarzından, her zaman seçtiği tasarımlardan bir elbise.
Ceylan Atınç: Tarzı demişken… Heidi Klum’un yaş aldıkça azıcık rüküşe kaçan bir stili oldu. Project Runway’de daha cool giyindiğini andırıyorum. Nedret Taciroğlu tasarımlarını genelde çok severim, bu sefer Heidi Klum’un üzerinden hoşlanamadım. Parlak bu kumaş çok çok ince olmayı gerektiriyor bence, özellikle göğsü daha minik birinin üzerinde daha iyi durabilirdi.
Aslı Barış: Ben hoşlandım. Onun stiline gitmiş. Jennifer Lopez’in giydiği Nedo tasarımını daha bir hoşlanmıştım ama bu da hoş. Türk markaları yurtdışında ne kadar rağbet görürse, o kadar coşuyorum sarihçesi.
Bu pabuçları da
giyecek miyiz?

Venedik’te rüküşler geçidiAslı Barış: Bottega Veneta’nın yeni file pabuçları hakkında görüşlerinizi merak ediyorum. Kundura file! Üstelik önü kare pabuçlar geri geliyor. Ne dersiniz, giyecek miyiz bunları da?
Başak Dizer Tatlıtuğ:
Önü kare, önü dörtgen, kare topuk, orta boy topuk, kısa topuk, terlik hepsi gelecek ve biz hepsine alışıp giyeceğiz, neler giymedik ki. Şu an “hoşlanmadım, istemiyorum, istemeyeceğim” diyorum ama zamanla alışırız.
Ceylan Atınç:
Rosie Huntington-Whiteley çok hoşlandığım bir model ve özellikle sosyal medyada kendi tarzını çok iyi yansıtan bir bayan.
Ona dahi yakışmamış. Pvc saydam kunduralardan sonra file saydam pabuçlar çok sık göreceğimizin sinyalini verdi.
Büyük konuşmamak gerekli yeniden de, çaktırmadan mağazada bir sınarken kendimizi bulabiliriz sonra.
Aslı Barış: Geçen kış piyasada olan “tüylü baba terliği” trendi gibi geçici olmasını umuyorum.
Şort sorununa gelince…
Bu haftanın münazara mevzusu Ömür Gedik’in “kısa şort” çıkışı oldu. Gedik daha sonra üslubu hakkında geri adım attı ama ben yeniden de görüşlerinizi merak ediyorum. Neler düşünüyorsunuz?
Başak Dizer Tatlıtuğ:
Hiç de zamanı ve yeri olmayan, çok yanlış yerlere çekilebilecek bir yorum olmuş. Bayanların giysi tercihlerini canıyla ödediği, bu nedenle şiddet gördüğü bir civarda, bir gazetecinin böyle bir mevzuda görüş bildirmesi doğru değil. Hiçbir giysi hakkında cemiyette caddedeki kadının genel tercihiyle alakalı ahkâm kesmeyelim. Ayrıca herkes hür, bize ne?
Ceylan Atınç:
Özellikle ülkemizde bayan hakları zati pek çok uygar ülkeye göre yerlerdeyken, bayanlar aralıksız tercihleri, giyimleri, kuşamları suratından taciz ediliyorken… Bu stil baskılar bizi cemiyet olarak hırpalar, bayanları eforsuz ve ürkek hale getirir. Uygar ve refah seviyesi yüksek cemiyetler ancak bayanların eforlu ve hür olduğu ülkelerde var olur.
Bayanı “onu giyme, bunu yapma” diye baskılayacağımıza, hür ve ayakları yere basan, kendi kıymet yargıları ile nerede ne giyeceğine kendi karar veren fertler yetiştirmeliyiz.
Aslı Barış:
Neyse, zati “fikrimi dile geçiriş şeklimin doğru olmadığını kabul ediyorum” dedi. Keşke hiç olmasaydı bu münazara.
Sanırım mevzuyla alakalı en iyi yorumu Cengiz Semercioğlu yaptı. “Türk medyasında bayan yazarların şortla bir sınavı var. Ve her seferinde sınıfta kalıyorlar” demiş. Katılıyorum.
Bu söylemler çok değişik yerlere çekilir, çekildi de. Bayan hakları mevzusunda bu haldeyken, kızlarımızın şortundan başka konuşacak şeyler var.

Bir cevap yazın