Son dakika… Bu halde beklediler! İlginç Görüntüler

Son dakika... Bu halde beklediler! İlginç Görüntüler

1 ABONE OL

Daha birkaç ay önce kimsenin hayal bile edemeyeceği kabus gerçek oldu, corona virüs an itibariyle 5 milyon 100 binden fazla insana bulaşmış durumda. 330 bin can alan salgının önüne geçilemiyor.

2

ABD Başkanı Donald Trump’ın resmi konutu Beyaz Saray önüne içleri doldurulmuş çok sayıda siyah ceset torbası bırakıldı. Gizli servis çalışanları, protestocuların bıraktığı torbaları köpeklerle inceliyor.

3

Vaka sayısının 1 milyon 600 bine yaklaştığı ve can kaybının da 94 bini aştığı ABD’deki protestocular, Başkan Trump’ı yalan söylemekle suçluyor. Gösterici Margot Bloch, elinde çiçeklerle bekliyor. Aşırı sağcı başkan Trump, salgının ilk günlerinde corona virüsü gribe benzetmişti.

4

Salgın nedeniyle birçok tatbikatını iptal eden Amerikan ordusu, Japonya’daki Yokota Hava Üssü’nde yeni bir gövde gösterisine girişti. Bir C-130 nakliye uçağının önünde maskeli ABD askerleri görülüyor.

5

Corona virüs hastalarıyla temas edenleri takip eden ABD’li sağlık araştırmacısı Maria DiCaro, bir telefon görüşmesinin ardından maskeli yüzünde biriken terleri siliyor. Salt Lake City’deki görevliler, dil ve kültürel farklılıklar yüzünden hastalarla temasta bulunanları belirlemekte güçlük çekiyor.

6

21 bin 472. Güney Amerika ülkesi Brezilya’da bir günde corona virüse yakalananların sayısı. 911 ise, yine bir günde yaşamını yitirenlerin sayısı. Ülkenin en büyük kenti Sao Paulo’nun en büyük mezarlığı Vila Formosa’da her gün yüzlerce ceset toprağa veriliyor.

7

Kısa sürede 293 bin vakaya ulaşan ve aynı hızla gitmesi halinde Rusya’yı geçip dünyada ikinci sıraya yerleşmesi beklenen Brezilya’da, can kayıpları da 19 bine yaklaştı. Daha geniş bir açıdan Vila Formosa’da açılan yeni toplu mezarlar net şekilde görülüyor.

8

Halihazırda corona virüs salgınının en hızlı yayıldığı ülke olan Brezilya’da, aşırı sağcı Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve fanatik destekçileri günlerce karantina karşıtı gösteriler düzenledi. Bu kez ise, Tropik Trump’ın istifa etmesini isteyenler sokaklarda.

9

Bir ay önce yalnızca 43 bin vakanın tespit edildiği ülkede gelinen nokta, tüm dünyayı korkutuyor. Uzmanlar ise, Brezilya’daki gerçek vaka sayısının 15 kat fazla olabileceğini söylüyor. Valparaiso kentindeki otobüs durağına üst geçitten ulaşmak isteyen yolcular, maskelerle yürüyor.

10

Bir diğer Güney Amerika ülkesi Peru’dan ise, Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı tüyler ürperten bir fotoğraf serisi geçti.

11

Venezuelalı cenaze evi çalışanı Luis Zerpa, başkent Lima’daki evinde intihar eden 68 yaşındaki Faustino Lopez’i ceset torbasına koymaya hazırlanıyor. Faustino Lopez, corona virüs testinin pozitif sonuç verdiğini öğrenince bir hastaneye başvurdu ancak görevliler tarafından geri çevrildi. Bunun üzerine evine dönüp tuz ruhu içti ve kendini astı.

12

Bir başka ev, bir başka ceset. Corona virüsten öldüğü tahmin edilen 77 yaşındaki Ricardo Noriega, evinin salonunda üzerinde bir battaniye örtülmüş halde yatıyor. Yaşlı adam Nisan ayı sonunda corona virüs belirtileri göstermeye başladı ancak kendisini hastaneye götürecek bir taksi veya bir yakınını bulamadı.

13

Lima’da yine evinde yaşamını yitiren bir corona vriüs hastası, cenaze evi çalışanları tarafından alınmak üzere. AP, cenaze şirketlerinin hükümetten kaldırdıkları cesetler karşılığında bir komisyon aldığını bildiriyor.

14

Bir başka Covid-19 kurbanı ise yatağında sodyum hipokloritle nemlenmiş bir örtünün altınad yatıyor. Kısa sürede 100 bin vakayı aşan Güney Amerika ülkesinde, resmi verilere göre 3 binden fazla can kaybı var.

15

Başkent Lima’daki Hipolito Unanue devlet hastanesinde çalışanlar, cesetleri gece yarısı bahçedeki geçici morga taşıyor. Son bir haftada ortalama 4 bin vakanın kayıtlara geçtiği Peru’da, ortalama ölü sayısı da 100’ün üzerinde.

16

Venezuelalı cenazeevi çalışanları Luis Zerpa, Luis Brito ve Jhoan Faneite, Pachacamac mahallesinde corona virüsten ölen 51 yaşındaki Marcos Espinoza’nın cesedini siyah torba içinde taşıyor. Venezuelalı işçiler, tepeden tırnağa koruyucu kıyafet giymiş. Buna rağmen, göçmen işçi Faneite her gün virüs kapma korkusuyla işe gittiğini söylüyor.

17

Görevlilerin 51 yaşındaki elektrikçi Marcos Espinoza’nın cesedini götürürken, gece kondu mahallesi Pachacamac sakinlerinden biri köpeğini sakinleştirmeye çalışıyor. Kurbanın corona virüs belirtileri gösterince zencefil, okaliptüs ve limon içerek iyileşmeye çalıştığı belirtiliyor.

18

Cenaze evinin morgu getirilen cesetlerle hınca hınç dolmuş durumda. AP, hastanede yaşamını yitiren birçok corona virüs hastasının da söz konusu cenaze evine getirildiğini aktarıyor. Peru’nun nüfusu 32 milyon ve şimdiye kadar 715 bin test yapıldı.

19

Nisan ayı başına kadar yalnızca 5 bin vaka bildirmişti Rusya. Ancak geride kalan bir buçuk aylık süreçte corona virüse yakalananların sayısı 317 bini aştı. Son 24 saatte 8 bin 849 yeni teşhis konulan ülkede, bir gün önce de 8 bin 764 test pozitif çıkmıştı. Bataysk kentinde askere alınmaya hazırlanan gençler, üstleri çıplak ve yüzleri maskeli halde sağlık testinden geçmeyi bekliyor.

20

Can kaybının 3 bin 99’a yükseldiği Rusya’da, neredeyse iki haftadır günlük ortalama 10 binin üzerinde vaka tespit ediliyor. Kaliningrad kentindeki Rus askerleri de, asker alma merkezinde muayeneden geçiriliyor.

21

Her yıl tüm gözlerin Çin’e çevrilmesine yol açan ve bu yıl salgın nedeniyle ertelenen Ulusal Halk Kongresi, başkent Pekin’de bugün başladı. 5 bin delegenin Pekin’de buluştuğu zirve öncesi gazetecilere corona virüs testi yapılıyor.

22

Corona virüsün bir vahşi hayvan pazarında ortaya çıktığı Çin’in Wuhan kentinde ise, vahşi hayvan ticaretinin yasaklanmasının ardından bu hayvanları avlamak ve yemek de yasaklandı. Çin Global Times gazetesinin haberine göre, yasak balık çeşitleri de dahil tüm vahşi hayvanların ve ‘esaret altına yetiştirilen’ tüm hayvanların tüketimini kapsıyor.

23

Yeni tip corona virüsün kökeni hâlâ net olarak bilinmiyor ancak büyük olasılıkla bir yarasada ortaya çıktığı, oradan bir diğer vahşi hayvana ve sonra da insana geçtiği tahmin ediliyor.

24

Salgının Aralık ayında ortaya çıkmasından sonra Çin, Ocak ayında tüm vahşi hayvan ticaretini durdurmuştu. Ancak vahşi hayvan etlerinin Çin ve başka ülke pazarlarında hâlâ satılmaya devam ettiği haberleri de geliyor.

25

Çin yönetimi, Wuhan’da görülen yeni vakaların salgında ikinci dalgayı tetiklemesini önlemek için 11 milyonluk şehrin tümünü corona virüs testine sokuyor. Geçen hafta başlayan testlerin önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor.

26

Burundi’nin Ngozi kentinde seçmenler başkanlık ve yerel meclis üyelerini belirleyecek oylama için sırada bekliyor. Resmi verilere göre yalnızca 42 testin pozitif sonuç verdiği ülkede yalnızca bir can kaybı kayıtlara geçti.

27

Reuters haber ajansı, bir diğer Güney Amerika ülkesi Ekvador’da balıkçı köyü El Real’de yaşananları özel bir dosya ile dünyaya duyurdu. Ekvador, birkaç hafta önce en büyük kenti Guayaquil’de sokaklara atılan cesetlerle dünya gündemine girmişti.

28

El Real köyünde ise Nisan ayında bazı köy sakinlerinin ateşi yükseldi ancak kimse corona virüse yakalanıp yakalanmadığından emin olamadı. Çünkü, köyde hiçbir sağlık çalışanı veya doktor yoktu. Yerel doktorları ise, birçok Ekvador kentinde olduğu gibi virüsün merkez üssü Guayaquil’de nakledilmişti.

29

Köylüler ise limon ve okaliptüsün kullanıldığı geleneksel ilaçlarla hastalığı savuşturmaya çalıştı ancak 11 kişi yaşamını yitirdi. Aslında kaç kişinin öldüğü net bilinmiyor çünkü hiçbirine test yapılmadı. Zapotal kentinde üç gönüllü çalışan semtlerini kendileri dezenfekte ediyor.

30

Uruguay’ın başkenti Montevideo’da 25 yıldır 1976’da öldürülen iki milletvekili için anma törenleri düzenleniyordu ancak bu yıl corona virüs nedeniyle sokaklarda yalnızca ayak izleri vardı.

Bir cevap yazın