İstihdam teklifi Genel Kurul’da, işten çıkarma yasağı uzatılabilecek!

İstihdam teklifi Genel Kurul'da, işten çıkarma yasağı uzatılabilecek!

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, istihdama ilişkin kanun teklifi görüşmeleri yapılıyor. İşsizlik ödeneğinden ekonomide normalleşme adımlarına kadar birçok başlık yeni teklifle yasalaşacak.

Teklife göre, Cumhurbaşkanı, salgın gerekçesiyle işçilerin iş akitlerinin feshedilmesinin önüne geçilmesine yönelik düzenlemenin uygulama süresini 3’er aylık sürelerle 30 hHziran 2021 tarihine kadar uzatabilecek. Kısa çalışma ödeneğinden faydalanmanın şartları da kolaylaştırılacak. Başvuruların süresi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kararı ile 31 Aralık 2020 tarihine kadar uzatılabilecek.

Teklifle, işverene sigorta prim desteği de verilecek. İşyerinde haftalık normal çalışma sürelerine dönülmesini teşvik etmek amacıyla sigortalı ve işveren paylarının tamamı, 3 ay boyunca devlet tarafından, yani İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanacak.

Nakdi ücret desteği alanlar için de aylık ortalama aldıkları gün sayısı kadar olacak. Örneğin, işyeri, kısa çalışma ödeneğinde bir ay içinde 15 gün yararlanmışsa, normal çalışma süresine dönülmesi halinde, 15 günlük işveren ve işçi primleri devlet tarafından karşılanacak. Eğer işyeri salgın döneminde faaliyetini tamamen durdurmuşsa, prim desteği bir aylık olacak.

Soma’daki maden işçilerinin kıdem tazminatlarının ödenmesine ilişkin düzenleme de teklifte yer alıyor. Otoyollardan geçiş ücreti ödemeden geçen yabancı plakalı araçlar, yerli plakalı araçlarla aynı ceza ve usullere tabi olacak.

Bir cevap yazın