10 gün Covid-19 komasında kalan Türk! Yaşadığı kabusu anlattı

10 gün Covid-19 komasında kalan Türk! Yaşadığı kabusu anlattı

Bize yaşadıklarınızı anlatır mısınız?

Ne kadar tehlikeli bir hastalık atlattığımı pazartesi günü doktorum bana anlattı. Hatta rakamlar verdi. İnsanların yüzde 75’inin evlerde hafif bir şekilde atlattığını, kalan yüzde 25’in de biraz daha ağır geçirdiğini söyledi. Ağır hastalara da oksijen verildiğini; 3-4 gün arasında makinede kaldıktan sonra tekrar günlük yaşama döndüğünü belirtti. Bu yüzde 25’in bir de yüzde 10’luk kısmı var ki suni olarak komaya sokuluyor. 11 gün komada kalınıyor. Bu durumdaki insanların yalnızca yüzde 2’si sağ çıkabiliyor komadan. Ellerinde benim gibi uzun süre komada kalıp sağ kurtulan kimse yok. Şu anda benim üzerimde bazı testler de yapılıyor. Benden kan vermemi istediler. Plazma tedavisi için kan vermeye gideceğim.

Siz o süreci nasıl yaşadınız, hatırlıyor musunuz?

Kliniğe gitmeden bir gün öncesini hatırlıyorum. Arkadaşlarıma gitmiştim Orlando’da. Akşam yemek yedik ve sabah ben kliniğe gittim. Nasıl ve ne zaman gittiğimi, klinikten hastaneye ambulansla gidişimi dahi hatırlamıyorum. Samimiyetle söylüyorum ben acildeyken yakınlarıma mesaj atmışım. Ama hiç bir şey hatırlamıyorum. Hafızam tamamen silinmiş durumda.

İnsanlar bazı şeyleri taşıyor ama farkında olmuyor. Yanılgı noktam ben çok kötü öksürüyordum. Orlando’ya New York’tan geldim. Uçakta gayet iyi korundum. Maske ve eldiven kullandım. Bunlara rağmen çok kötü öksürmeye başladım. Bu arada bazen koku alma duyusunun gitmesine, ateşinize bakıyorlar. Bende hiç bir tanesi olmadı. Çok ciddi bir öksürük vardı. Zatürre olduğuma karar verdiler. Kovid’in zatürreyi ortaya çıkardığını biliyorduk. Ben buradan bir kez daha özür diliyorum, benden 4 kişilik aileye de korona bulaştı. Sonradan kendileri pozitif çıkmalarına rağmen kısa bir ilaç tedavisi ile normal hayatlarına döndüler.

Şubat ayında Vuhan’daki vakalar gelmeye başlayınca ben Amerika’da maske ve eldiven tedbirini almaya başlamıştım. Tabi o dönem Trump korkmanıza gerek yok diyordu ama öyle değilmiş. Sonradan yaşantıma baktığımda virüsü spor salonundan kapmış olabileceğimi gördüm. Çünkü spor salonunda maske takmıyorsunuz. Makineleri paylaşıyorsunuz. Metalde virüs 8 saat kalabiliyor. Ben spor salonunda kaçarken virüsü de beraberimde getirdim.

Ben nisan ayında komadan çıktım. Hastanede 35 gün yattım. Ondan sonra fizik tedaviye gittim ve 10 gün de fizik tedavide kaldım. Birinci kata merdivenle zor çıkıyorum. Yürümem tam yerine gelmedi. Ama normal yaşamımdaki hareketlerimi yapabiliyorum. Dört hafta önce komadan çıktım.

Şu anda ne hissediyorsunuz? Psikolojik bakımdan ne durumdasınız?

Komadan çıktıktan sonraki hayatımı tamamen yeni bir yaşam olarak görüyorum. ne zaman ne olacağını bilmiyorsunuz. Hepimiz bu pandemide beraberiz. Daha fazla dikkat ediyorum. Bugün Florida’da bir kaç kişi ile kavga etmek zorunda kaldım. Bu tamamen sorumluluk meselesi. Kurallara uymak zorundayız. Bu ne yaşınızı, ne cinsiyetinize ne de kimliğinize bakan bir virüs. Herkes çok daha dikkatli davranmalı. Bir gün öksürürken ertesi gün yoğun bakıma girdim. Çok zor çıkılan bir süreç.

Bir cevap yazın